جشنواره سی و ششمسینمای ایراننقد فیلم
موضوعات داغ

نقد فیلم شعله ور

عوامل فیلم

کارگردان شعله ور : حميد نعمت الله

نویسنده : حميد نعمت الله ، هادي مقدم دوست

بازيگران :امين حيايي، دارا حيايي، زهرا خوشكام، پانته آ مهدي نيا، فربد قبادي، مژگان صابري، بهمن پرورش

خلاصه فیلم

شعله ور راوي داستان فريد خاقاني (با بازي امين حيايي) در دنياي پر از شكست و حسادت و حسرتش است.

نقد فیلم شعله ور

تركيب ثابت تيم نعمت الله و مقدم دوست با اينكه تركيب خلاق و خاصي است و تا به امروز بيش و كم جواب داده است اما در فيلم “شعله ور” با تمام نماهاي زيبا و دنياي متفاوتش از دنياي حقير آپارتماني اين روزهاي سينماي ما نتوانسته است گليم خودش را از آب بيرون بكشد و يك رابطه ي دوجانبه ي گيرا بين خود و بيننده ايجاد كند.

“شعله ور” بيننده را شعله ور ميكند تا يك قدم جلو برود. و اين ضعف داستاني فيلم است.داستاني كه براي فهميدنش بايد احتمالا رابطه ي بين الاذهاني با نويسنده برقرار كرد. ذره بين دست گرفت تا بتوان در آن گوشه ها يك داستاني يافت. و سينمايي كه با اتكا به اين مقدار متريال داستاني بخواهد روايتش را جلو ببرد مشخصا كار سختي در ارتباط با مخاطب خواهد داشت.

“شعله ور” درواقع يك امين حيايي و نريشن هاي متعدد و خسته كننده اش دارد.يك سفر به سيستان و بلوچستان دارد و يك سري تيپ هاي انساني كه در تقابل با ذهن حيايي مي آيند و مي روند.

انسجام شخصيت فريد (با بازي امين حيايي) در طول فيلم حفظ ميشود و بيننده هر لحظه به وجوه منفي شخصيت او بيشتر پي ميبرد اما اين وجوه منفي به هيچ عنوان او را تبديل به يك ضد قهرمان نميكند. ضد قهرمان شخصيتي دارد كه علاوه بر وجوه منفي شخصيتش او را تبديل به يك فرد بزرگ در جامعه ي زندگي خودش ميكند و اين خصلت ها گهگاه قابل تحسين است. اما فريد به كلي انسان حقيري است و هر لحظه خود را حقيرتر ميكند. او اعتياد دارد و با اين اعتياد همواره كلنجار ميرود. او يك ديوانه ي تمام عيار است و خود نيز به اين موضوع اعتراف ميكند. او يك ساديست به تمام معناست كه گهگاه مرزهاي مازوخيست را نيز رد ميكند و نشانه هاي آن نيز جملاتي از اين دست است كه وقتي كنار مصطفي حيدري غواص (با بازي بهمن پرورش) است آن را بيان ميكند : ” كيف ميده كنارش باشي انگار خشكي زخمتو ميكني”. درست است كه شايد نويسنده و كارگردان براي سرانجام اين شخصيت همين قصد را داشته باشند اما حتي با فرض اين مسئله، مخاطب درگير يك چالش بزرگ ذهني ميشود كه اصلا چرا بايد براي يك شخصيت حقير يك فيلم با اين طول و تفصيل ساخت؟! ميتوان كارگرداني كه به سراغ شخصيت هاي بزرگ ميروند و فيلم آنها را ميسازند، درك كرد. ميتوان كارگرداناني كه به سراغ شخصيت هاي درگير اتفاقات و موقعيت هاي خاص ميروند و از آنها فيلم ميسازند را درك كرد. ميتوان كارگرداناني را كه به سراغ معضلات اجتماعي ميروند و راوي شخصيت هاي درگير آن ميشوند را درك كرد. ميتوان طنزهاي گروتسك و فيلم هاي ابزورد سراسر حماقت و حقارت را در فضاي بي مايگي اينگونه فيلمها درك كرد اما در شعله ور، بيننده چه انگيزه اي براي دنبال كردن فيلمي با چنين موضوعي خواهد داشت؟!

شعله ور داستانی است كه براي فهميدنش بايد رابطه ي بين الاذهاني با نويسنده برقرار كرد. ذره بين دست گرفت تا بتوان در آن گوشه ها يك داستانی يافت. و سينمايی كه با اتكا به اين مقدار متريال داستانی بخواهد روايتش را جلو ببرد مشخصا كار سختی در ارتباط با مخاطب خواهد داشت.

اما فريد در حين انسجام شخصيت دروني خود در وجوه ارتباطي با ديگران به هيچ عنوان باورپذير نيست. ما با نريشن هاي متعدد او، اين موضوع را درك ميكنيم كه او انساني حقير و حسود است اما نمود اين حقارت را در رفتارش با ديگران به صورت يكپارچه مشاهده نميكنيم. تعليق ميزان تحمل پذيري ديگران در رابطه با او و يا ميزان تحمل پذيري اجتماعي او ثابت و قابل پيش بيني نيست.رفتار او با وحيده (با بازي مژگان صابري) قابل درك نيست و متقابلا رفتار وحيده نيز با او همين حكم را دارد. رفتار او با پسرش كاملا غير قابل درك است. از طرفي او را عزيز ميكند و از طرفي نميخواهد زندگي اش را با او شريك شود. و دليل منطقي اي نيز براي اينكار خود ندارد. و به يكباره سفر نويد (با بازي دارا حيايي) به سيستان و بلوچستان، پررنگ ترين انگيزه اش براي انتقام و حسد و حقارتش ميشود و مهمترين خرده روايت فيلم را با يك منطق روايي مخدوش پيش ميبرد.

خرده روايت هاي ديگر فيلم نيز كم توانند و صرفا به تكميل وجوه شخصيتي فريد ميپردازند بدون اينكه كاركردي در پيشبرد روند داستان و يا پيرنگ اصلي آن داشته باشند. به طور مثال سكانس رفتن به پيست پرنده ها براي پراندن پرنده شان سكانسي صرفا براي ناتوان نشان دادن فريد است.

فيلم برداري و ميزانس هاي فيلم و كارگرداني كار اما درخشان است. نماهاي سيستان بسيار تاثيرگذار و چشم نواز دكوپاژ شده و حس يك كار سينمايي خوب را به بيننده منتقل ميكند و اين مهمترين ويژگي شعله ور محسوب ميشود.

حضور سهراب پور ناظري و همايون شجريان نيز با آثاري متفاوت اتفاق ميموني در سينما محسوب ميشود و اين جذابيت زماني خود را بيشتر نمايان ميكند كه در كنار موسيقي محلي سيستان قرار ميگيرد.

اصولا سفر به مناطقي بكر و دراماتيك براي كساني كه حاضرند خود را از فضاهاي محدود كوچك خود جدا كنند و روايتشان را به مناطق مملو از زندگي ببرند كار قابل ستايشي است. با اينكه شايد تصوير مكاني براي استعمال مواد مخدر!!! به آن شكل در فيلم به مردم آن مناطق وجهه اي منفي دهد و ذهنيت مردمان ديگر مناطق كشور را درباره سيستان تقويت كند اما اين اتفاق قابل كتمان نيست كه نعمت الله در روح اثر خود كه متجلي در ميزانسن اثر است با احترام و ستايش با سيستان برخورد كرده است و اين اتفاق حس بيننده را نسبت به سيستان حس زيباتري خواهد كرد.

در پايان بايد گفت كه شعله ور اثري است متوسط از نويسنده و كارگرداني كه ما را عادت به آثار خوب داده اند. اثري كه در جذب بيننده احتمالا ناموفق خواهد بود و يك فيلم خاص براي مخاطبان خاص محسوب ميشود.

نقد فیلم رگ خواب و آرایش غلیظ از همین کارگردان را بخوانید.

امتیاز کاربران: 3.52 ( 28 رای)
برچسب ها

علی منصوری

نويسنده و منتقد سينمايى

نوشته های مشابه

2 دیدگاه

 1. سوژه خوب بود؛ پرداختش یخورده ضعیف بود؛ ولی ارزش دیدن رو داشت؛ اونم توی این وانفسای سینمای ایران که هیچکس برای ساخت فیلم از تهران بیرون نمیره؛ سینمایی که پر از فیلم های کمدی شده که بیشتر احساس پوچی به آدم میده و فیلم های دیگه ای که انگار فقط برای بیکار نبودن دست اندرکارانش ساخته شده.

 2. جناب نقاد عزیز
  با سلام و تشکر بابت نید منصفانه و زیبایتآن
  اما ای کاش خود فیلمنامه و نویسنده اش هم مانند شما به نام منطقه توجه می نمود و تاریخ چند هزار ساله سیستان را به فراموشی نمی سپرد.
  کوتاهی دولتها در آبادی این خطه مهم از تاریخ و تمدن کشور یعنی سیستان کهن که باعث ادامه خشکسالی و تبدیل نعمات بادهای ۱۲۰ روزه به نقمت شده بر کسی پوشیده نیست و رنج و مشقت تحمیلی بر مردم صبور سیستان و ماندن و سوختن و ساختن و تلاش برای ماندگاری تاریخ پرافتخار ۶۰۰۰ سال از تمدن کهن ایران در دل سیستان و شهرسوخته محل تأملیست برای نقادان و به ویژه نویسندگان عزیز.
  ای کاش در متن زیبای خود توجهی ویژه به صحت بیان نامهای مکانی فیلمنامه هم میکردید که به استان پهناور سیستان و بلوچستان نگوید فقط بلوچستان (صدای گوینده رادیو در تاکسی فرودگاه زابل) و منطقه زابل و هیرمند و چاه نیمه و تمام المانهای سیستان را به نام بلوچستان معرفی ننماید. و نمایش چهره ای پاکستانی از زابل و با موتور سه چرخه ای که من در ۳۷ سال عمر خود در این استان هنوز ندیده ام اما در پاکستان و هندوستان نمونه اش به وفور وجود دارد.
  این عدم توجه به ترکیب قومیتی و تقسیم بندیهای کشوری در منطقه ای سیاسی و پرتنش در همین مقوله، مطمئنا نمی تواند اتفاقی باشد و از فردی بزرگ در سینما چون حمید نعمت الله بسیار بسیار بعید می باشد
  این مسأله همچنان قابل پیگیری می باشد و آنقدر مهم هست که دوباره و سه باره و هزار باره ای درمورد آن نقد شود…نقدی منصفانه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن