سابقه حضور ایران در کن

به گزارش فیلموویز به نقل از کافه فیلم سابقه حضور ایران در جشنواره کن به شرح زیر است:

۱۹۶۱ : اولین حضور ایران در چهاردهمین دوره ی این جشنواره ، فیلم کورش کبیر از فری فرزانه

۱۹۷۹ : اولین حضور بعد از انقلاب با فیلم چریکه ی تارا از بهرام بیضایی که در ایران مجوز پخش نگرفت.

۱۹۹۲ : فیلم زندگی و دیگر هیچ عباس کیارستمی برنده ی جایزه ی نوعی نگاه

۱۹۹۵ : جایزه دوربین طلایی جشنواره فیلم کن به فیلم بادکنک سفید اثر جعفر پناهی رسید.

۱۹۹۷ : فیلم طعم گیلاس عباس کیارستمی برنده ی نخل طلای این جشنواره شد که به بهترین فیلم اهدا میشود ، تنها نخل طلای ایران

۲۰۰۰ : فیلم جمعه از حسن یکتا پناه و فیلم زمانی برای مستی اسبها از بهمن قبادی برنده ی جایزه ی دوربین طلایی شدند.زمانی برای مستی اسبها همچنین جایزه فیپرشی را نیز گرفت.فیلم تخته سیاه از سمیرا مخملباف جایزه ی ویژه ی هیئت داوران را گرفت.

۲۰۰۱ : فیلم سفرقندهار از محسن مخملباف برنده ی  جایزه ی بزرگ کلیساهای جهان شد و فیلم زیر نور ماه رضا میرکریمی جایزه ی ویژه ی هیئت منتقدین را گرفت.در این سال سمیرا مخملباف یکی از داوران جشنواره بود.

۲۰۰۲ : بهمن قبادی برای فیلم آوازهای سرزمین مادی ام برنده جایزه فرانسوا شاله جشنواره فیلم کن شد.

۲۰۰۳ : فیلم پنج عصر از سمیرا مخملباف جایزه ی کلیساهای جهان و ویژه ی هیئت داوران را گرفت.او  در این سال داوری بخش دوربین طلایی جشنواره را به عهده داشت.

۲۰۰۷ : نیکی کریمی به عنوان یکی از اعضاء هیات داوران بخش سینه فونداسیون و فیلم کوتاه برگزیده شد.در آن سال فیلم پرسپولیس که فیلمی ضدایرانی ساخته ی مرجانه ساتراپی است برنده ی جایزه ویژه ی هیئت داوران میشود.

۲۰۰۹ : کسی از گربه های ایرانی خبر ندارد از بهمن قبادی برنده ی جایزه ی ویژه ی بخش نوعی نگاه شد.

۲۰۱۰ : فیلم کپی برابر اصل از عباس کیارستمی برنده ی جایزه ی جوانان در جشنواره فیلم کن شد.این فیلم همچنین نامزد نخل طلای آن سال نیز بود.

کیارستمی با ۵ بار نامزدی برای نخل طلای کن و یک بار برنده شدن آن ، پرافتخارترین کارگردان ایرانی در این جشنواره به شمار میرود.

۲۰۱۱ : در آن سال ژال ژاکوب رئیس جشنواره برای جعفر پناهی که در ایران زندانی بود یک صندلی خالی کنار بقیه ی داورها قرار میدهد.

۲۰۱۳ : فیلم گذشته از اصغر فرهادی برنده ی جایزه کلیسای جهانی جشنواره فیلم کن شد.

۲۰۱۵ : فیلم ناهید از آیدا پناهنده برنده جایزه آینده نویدبخش در بخش نوعی نگاه 

۲۰۱۶ : جایزه ی بهترین بازیگر به شهاب حسینی و جایزه ی بهترین فیلمنامه به اصغر فرهادی رسید برای فیلم فروشنده که در بخش اصلی جشنواره ی کن رقابت میکرد.این دو جایزه در کنار نخل طلای عباس کیارستمی برای فیلم طعم گیلاس ، مهمترین جوایزی هستند که ایران توانسته از کن بگیرد.

در این سال کتایون شهابی ، تهیه‌کننده ایرانی و و مدیر عامل مؤسسه رسانه بین‌المللی شهرزاد و همچنین  عضو هیئت مدیره انجمن تهیه کنندگان سینمای مستند ایران در این جشنواره به عنوان یکی از داوران اصلی حضور داشت.

به این مطلب امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *