دومین شکست مریل استریپ در گیشه

55انیمیشن «مهمانی سوسیسی» با ایده‌ای تازه تماشاگران را به سینما کشاند، در همین حال مریل استریپ در نقش فردی که با پرداخت پول خوانندۀ اپرا می‌شود به پرده سینما بازگشت.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، فیلم پرحاشیه و پربحث «جوخۀ انتحار» به کارگردانی دیوید آیر در دومین هفتۀ اکران نیز پرفروش‌ترین فیلم در آمریکای شمالی بود. اما در حقیقت این فیلم «مهمانی سوسیسی» بود که در آغاز اکران فراتر از حد انتظار ظاهر شد و با فروشی برابر با ۳۳٫۶ میلیون دلار رده دوم جدول پرفروش‌ها را به خود اختصاص داد.  

در زمانی که بر پرده سینماهای آمریکا تنها شاهد اکران دنباله‌های سینمایی هستیم و کمبود ایده‌های اصیل به بحث داغ کارشناسان سینما تبدیل شده است، «مهمانی سوسیسی» با اتکا به ایده‌ای جدید تماشاگران را به سالن‌های سینما کشاند.

برای مثال فیلم «اژدهای پیت» که نسخۀ به‌روز رسانی شدۀ فیلمی متعلق به سال ۱۹۷۷ است نیز همزمان با «مهمانی سوسیس» به سینما آمد. اما این فیلم که مضمونی مناسب برای به سینما آوردن خانواده‌ها دارد، علیرغم اکران گسترده در ۳۷۰۲ سالن سینما تنها ۲۲ میلیون دلار فروش داشت. البته این فیلم نسبت به دیگر محصولات سال دیزنی با هزینه‌ای کمتر؛ ۶۵ میلیون دلار، ساخته شده است.

از تازه‌های اکران که بگذریم، «جوخۀ انتحار» همچنان با فروشی برابر با ۴۳٫۸ میلیون دلار به حکمرانی خود بر گیشه ادامه داد. البته این فیلم که در ۴۲۵۵ سالن سینما در حال اکران است، نسبت به هفته نخست اکران ۶۷ درصد کمتر فروخت. این میزان از کاهش فروش برای یک فیلم ابرقهرمانی درصد بسیار بالایی است. به نظر می‌رسد که تجربۀ «بتمن برابر سوپرمن: طلوع عدالت» برای این محصول کمپانی برادران وارنر دوباره تکرار خواهد شد.

البته این آمار به هیچ وجه به معنای شکست تجاری «جوخۀ انتحار» نیست. زیرا این فیلم هم اکنون در سراسر جهان بیش از ۴۶۵ میلیون دلار فروش داشته است که ۲۲۲٫۹ میلیون دلار آن سهم بازار سینمای آمریکای شمالی بوده و ۲۴۲٫۵ میلیون دلار آن در دیگر نقاط جهان به دست آمده است.

در این میان «مهمانی سوسیسی» که یک کمدی با در رده R به شمار می‌رود و تنها با ۱۹ میلیون دلار هزینه ساخته شده است، یکی از موفق‌ترین عملکردها را در گیشه داشت. البته چون انیمیشن‌های رده R در سینما کمیاب هستند معیار دقیقی برای ارزیابی عملکرد این فیلم موجود نیست. برای مقایسه بد نیست بدانیم که انیمیشن «ساوت پارک» در همین رده سال ۱۹۹۹ به سینما آمد و در افتتاحیه ۱۱٫۳ میلیون دلار فروخت که با محاسبۀ تورم قیمت بلیت‌ها ارزش روز آن ۱۹٫۳ میلیون دلار است.

جاش گرین‌اشتاین رییس بازاریابی و توزیع جهانی سونی در این رابطه گفت: «موفقیت فیلم نشان‌ می‌دهد که اگر جسارت به کارگرفتن ایده‌های تازه و اصیل را داشته باشید، در بازار امروز سینما پاداش آن را دریافت می‌کنید.»

در حالیکه کمدی‌های ردۀ R معمولاً در گیشه چندان موفق نیستند، «مهمانی سوسیسی» با داستانی دربارۀ یک سوسیس شجاع که دنبال پی‌بردن به سرنوشت هات‌داگ‌ها پس از خروج از خواروبارفروشی است، یک استثنا است. این فیلم به کارگردانی گرگ تیرنان و کنراد ورنان در جلب نظر منتقدان سینمایی هم موفق بود و از تماشاگران امتیاز سینمایی B گرفت.

در موردی مشابه «اژدهای پیت» هم با اقبال منتقدان سینمایی روبه‌رو شد و از سوی دیگر تماشاگران هم فیلم را دوست داشتند و امتیاز A را برای آن درنظر گرفتند. (میزان تازگی فیلم در وب‌سایت راتن‌تومیتوز ۸۵ درصد است) همین موارد دیزنی را امیدوار کرده است که تا پیش از بازگشت کودکان به مدارس تبلیغات دهان به دهان میزان فروش فیلم را به صورت چشمگیری افزایش دهد. «اژدهای پیت» را دیوید لوری کارگردانی کرده است و چهره‌های سرشناسی چون رابرت ردفورد و برایس دالاس هاوارد در آن نقش‌آفرینی می‌کنند.

تازه‌های اکران هفته البته به همین دو فیلم محدود نمی‌شود. «فلورانس فاستر جنکینز» با نقش‌آفرینی مریل استریپ و هیو گرنت این پایان هفته در آمریکا اکران شد. فروش ناامیدکنندۀ این فیلم تا حدودی یادآور فیلم «ریکی و فلش» با بازی استریپ است که سال گذشته به سینما آمد. «فلورانس فاستر جنکینز» که نسبت به دیگر فیلم‌ها سینماهای کمتری (۱۵۲۸ سالن سینما) در اختیار داشت، در افتتاحیه ۶٫۶ میلیون دلار فروخت.

استفان فریرز این فیلم را بر اساس داستان واقعی زندگی یک زن ثروتمند نیویورکی که با پرداخت پول خواننده اپرا می‌شود، ساخته است. قسمت عمده تماشاگران این فیلم زن بودند و تنها سه درصد آن‌ها زیر ۲۵ سال داشتند.

 

ردیف

نام فیلم نام کارگردان تعداد سالن‌های سینما هفته اکران فروش آخر هفته فروش کل در آمریکای شمالی
۱ جوخۀ انتحار دیوید آیر ۴۲۵۵ ۲ ۴۳٫۸

۲۲۲٫۹

۲

مهمانی سوسیسی گرگ تیرنان

کونارد ورنون

۳۱۰۳ ۱ ۳۳٫۶ ۳۳٫۶

۳

اژدهای پیت دیوید لوری ۳۷۰۲ ۱

۲۱٫۵

۲۱٫۵

۴ جیسون بورن پل گرینگرس

جان لوکاس

۳۵۲۸ ۳

۱۳٫۶

۱۲۶٫۸

۵

مادران بد اسکات مور ۳۱۸۸ ۳ ۱۱٫۵ ۷۱٫۵
۶ زندگی پنهان حیوانات خانگی کریس رئونارد

یاراوچنی

۲۹۵۸ ۶

۸٫۸

۳۳۵٫۹

۷

پیشتازان فضا: ماوراء جاستین لین ۲۵۷۷ ۴ ۶٫۸

۱۳۹٫۷

۸ فلورانس فاستر جنکینز استفان فریرز ۱۵۲۸ ۱ ۶٫۶

۶٫۶

۹

۹ جان بری ساننفلد ۲۲۶۴ ۲ ۳٫۵ ۱۳٫۶
۱۰ خاموشی دیوید اف سندبرگ ۱۶۵۲ ۴ ۳٫۲

۶۱٫۱

 

قیمت ها به ملیون دلار است

منبع: هالیوودریپورتر / ۱۴ اوت، ترجمه: فرزاد مظفری

 

به این مطلب امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *