بازگشت بن هور

1qctp7eiپدر حالی‌که فیلم‌های «جوخۀ انتحار» و «مهمانی سوسیسی» همچنان صدر جدول پرفروش‌های سینمای آمریکا را در اختیار دارند، «بن هور» شکست خورد و نخستین تجربه کارگردانی ناتالی پورتمن به صورت محدود اکران شد.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، فیلم «بن هور» به کارگردانی تیمور بکمامبتوف به صورت گسترده در بیش از سه هزار سینمای آمریکا اکران شد و در افتتاحیه با فروش ناامیدکنندۀ ۱۱٫۴ میلیون دلار به کار خود پایان داد. با در نظر گرفتن بودجۀ ۱۰۰ میلیون دلاری فیلم این میزان فروش یک شکست تجاری است.

در این میان «جوخۀ انتحار» در سومین هفته اکران نیز بدون رقیب ماند و عنوان پرفروش‌ترین فیلم سینمای آمریکا را برای خود نگاه داشت. این فیلم با فروشی برابر با ۲۰٫۷ میلیون دلار در ۳۹۲۴ سالن سینما مجموع فروش داخلی خود را به ۲۶۲٫۳ میلیون دلار رساند. با در نظر گرفتن فروش ۳۰۰ میلیون دلاری «جوخۀ انتحار» در دیگر کشورها مجموع فروش جهانی فیلم هم اکنون از مرز ۵۰۰ میلیون دلار گذشته است.

البته پرفروش‌ترین فیلم در بازارهای بین‌المللی نه «جوخۀ انتحار» بلکه «زندگی پنهان حیوانات خانگی» با فروش ۴۵ میلیون دلاری بود. این فیلم که اکران جهانی خود را دیرتر از اکران آمریکا آغاز کرده است در مجموع تا کنون به فروشی برابر با ۶۷۴٫۵ میلیون دلار در سراسر جهان دست پیدا کرده است.

به بازار سینمای آمریکای شمالی که برگردیم، «مهمانی سوسیسی» از شرکت سونی دومین فیلم پرفروش پایان هفته بود. این انیمیشن متفاوت در پایان‌هفته‌ای که گذشت به فروشی برابر با ۱۵٫۳ میلیون دلار دست یافت. مجموع فروش این انیمیشن در سینماهای آمریکا در مدت ۱۰ روز ۶۵٫۹ میلیون دلار است که با در نظر گرفتن بودجه نسبتاً پایین آن موفقیت تجاری چشمگیری است. افت فروش «مهمانی سوسیسی» نسبت به هفته نخست اکران ۵۵ درصد بود.

شاید با شنیدن نام «بن هور» بی‌اختیار یکی از کلاسیک‌های موفق تاریخ سینما در خاطرمان زنده شود اما «بن هور» جدید در نظر تماشاگران آمریکایی عاری از هرگونه جذابیتی بود و اکران آن در افتتاحیه به یک شکست تجاری کامل بدل شد.

در تابستانی که به گفتۀ راب مور معاون اول کمپانی پارامونت قطعا زمان دشواری برای بازسازی‌ها و دنباله‌های سینمایی است، «بن هور» در دیگر کشورهای جهان نیز اکران شد اما در آن‌ها نیز موفقیتی به دست نیاورد و در حدود یک سوم بازارهای موجود سینمای جهان ۱۰٫۷ میلیون دلار دیگر فروخت تا مجموع فروش جهانی خود را به ۲۲ میلیون دلار برساند. بهترین عملکرد فیلم در گیشۀ سینماهای مکزیک و برزیل روی داد.

با بررسی میانگین سنی تماشاگران «بن هور» به راحتی درمی‌یابیم که جوانان چندان علاقه‌ای به تماشای این فیلم نداشتند. در آمارهای ارائه شده حدود ۹۵ درصد از تماشاگران فیلم بالای ۲۵ سال داشتند و ۵۱ درصد آن‌ها زن بودند.

جک هیوستون، توبی کبل، رودریگو سانتورو، نازنین بنیادی و مورگان فریمن بازیگران این فیلم هستند که تصویرسازی سینمایی از کتاب «بن هور» نوشته لیو والاس در سال ۱۸۸۰ است و بازسازی نسخه کلاسیک فیلم نیست که سال ۱۹۵۹ به سینما آمد.

دیگر فیلم تازه اکران شده در سینمای آمریکای «سگ‌های جنگ» بود که با فروش ۱۴٫۳ میلیون دلاری در افتتاحیه رتبه سوم جدول فروش را در اختیار گرفت. این فیلم نخستین اثر سینمایی تاد فیلیپس پس از سه‌گانۀ «خماری» است. مایلز تلر و جونا هیل بازیگران «سگ‌های جنگ» هستند. این فیلم درباره دو مرد جوان اهل فلوریدا است که به دلالان بین‌المللی اسلحه بدل می‌شوند.

انیمیشن «کوبو و دو رشته» چهارمین فیلم پرفروش‌ سینمای آمریکا بود. این انیمیشن در افتتاحیه به فروشی برابر با ۱۲٫۶ میلیون دلار دست پیدا کرد. داستان این انیمیشن بر زندگی پسری جوان تمرکز دارد که در راه رسیدن به یک مقصد قهرمانانه دست به ماجراجویی می‌زند. صداپیشگان مشهور «کوبو و دو رشته» شارلیز ترون، رالف فینس، جرج تاکه‌یی، رونی مارا و متیو مک‌کانهی هستند.

در این میان فیلم «اژدهای پیت» از کمپانی دیزنی این پایان هفته را با فروشی برابر با ۱۱٫۳۳ میلیون دلار به انتها رساند. مجموع فروش داخلی «اژدهای پیت» ۴۲٫۹ میلیون دلار و مجموع فروش جهانی آن ۵۷٫۱ میلیون دلار است.

ناتالی پورتمن در فیلم «داستان عشق و تاریکی» نخستین بار کارگردانی یک اثر بلند سینمایی را تجربه کرده است. «داستان عشق و تاریکی» که این پایان هفته به صورت محدود در سینماهای آمریکا به نمایش درآمد، نخستین نمایش جهانی خود را سال ۲۰۱۵ در جشنواره بین‌المللی فیلم کن تجربه کرده بود. این فیلم زندگینامه‌ای تاریخی است که پورتمن علاوه بر کارگردانی در آن ایفای نقش هم می‌کند. «داستان عشق و تاریکی» در دو سینما به نمایش درآمد و به فروشی برابر با ۳۶ هزار دلار دست پیدا کرد تا میانگین فروش ۱۸ هزار دلار در هر سالن سینما را به نام خود ثبت کند.

ردیف نام فیلم نام کارگردان تعداد سالن‌های سینما هفته اکران فروش آخر هفته فروش کل در آمریکای شمالی
۱ جوخۀ انتحار دیوید آیر ۳۹۲۵ ۳ ۲۰٫۷ ۲۶۲٫۳
۲ مهمانی سوسیسی گرگ تیرنان

کونارد ورنون

۳۱۰۳ ۲ ۱۵٫۳ ۶۵٫۳
۳ سگ‌های جنگ تاد فیلیپس ۳۲۵۸ ۱ ۱۴٫۳ ۱۴٫۳
۴ کوبو و دو رشته تراویس نایت ۳۲۶۰ ۱ ۱۲٫۶ ۱۲٫۶
۵ بن هور تیمور بکمامبتوف ۳۰۸۴ ۱ ۱۱٫۴ ۱۱٫۴
۶ اژدهای پیت دیوید لوری ۳۷۰۲ ۲ ۱۱٫۳ ۴۲٫۹
۷ مادران بد اسکات مور ۲۸۱۱ ۴ ۸٫۱ ۸۵٫۸
۸ جیسن بورن پل گرینگرس

جان لوکاس

۲۸۸۷ ۴ ۸ ۱۴۰٫۹
۹ زندگی پنهان حیوانات خانگی کریس رئونارد

یاراوچنی

۲۴۰۴ ۷ ۵٫۸ ۳۴۶٫۷
۱۰ فلورانس فاستر جنکینز استفان فریرز ۱۵۲۸ ۲ ۵٫۱ ۱۴٫۴

قیمت ها به ملیون دلار است

منبع: هالیوودریپورتر / ۲۱ اوت، ترجمه: فرزاد مظفری

 

به این مطلب امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *