جشنواره ها

برگزیدگان برلینانه 2017

شصت‌وهفتمین دوره جشنواره فیلم برلین با معرفی برندگان خرس‌های طلایی و نقره‌ای به پایان راه رسید.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، فیلم «درباره روح و تن» (On Body and Soul) از سینمای مجارستان خرس طلایی این دوره از جشنواره فیلم برلین را از آن خود کرد. این فیلم به کارگردانی ایلدیکو انیدی علاوه بر این جایزه فیپرشی و جایزه کلیسای جهانی جشنواره را نیز از آن خود کرده بود.
انیدی پیش از این در سال ۱۹۸۹ با فیلم «قرن بیستم من» جایزه دوربین طلایی جشنواره فیلم کن را از آن خود کرده بود.
در آخرین شب جشنواره برلین جایزه بزرگ هیات داوران به فیلم «فلیستی» به کارگردانی آلن گومیس رسید.در همین حال جایزه خرس نقره‌ای آلفرد بائر هر سال در جشنواره فیلم برلین به اثری اهدا می‌شود که چشم‌اندازی تازه به روی هنر سینما بگشاید. این جایزه در شصت‌وهفتمین برلیناله به فیلم «رد پا» ساخته آگنیسکا هالند اهدا شد.

آکی کوریسماکی فیلمساز سرشناس سینمای فنلاند که در حاشیه جشنواره برلین اعلام کرد پس از این دیگر فیلم نخواهد ساخت، برای کارگردانی فیلم «روی دیگر امید» جایزه خرس نقره‌ای بهترین کارگردانی را از آن خود کرد.

جشنواره فیلم برلین با شرکت نیم میلیون نفر و فروش بیش از ۳۰۰ هزار بلیت بزرگترین از نظر حضور عموم مردم بزرگ‌ترین جشنواره سینمایی جهان در نظر گرفته می‌شود.

بازی در فیلم «شب‌های روشن» خرس نقره‌ای بهترین بازیگر مرد را نصیب گئورگ فردریش بازیگر اتریشی سینما کرد و خرس نقره‌ای بهترین بازیگر زن برای بازی در فیلم «تنها در شب در ساحل» به کیم مین‌هی رسید.  

فیلمنامه «زن خارق‌العاده»‌ خرس نقره‌ای بهترین فیلمنامه برلیناله را برای سباستین لیلو و گونزالو مازا به ارمغان آورد. جایزه خرس نقره‌ای مشارکت برجسته هنری را دانا بونسکو برای تدوین فیلم « Ana, Mon Amour» دریافت کرد.

هیات داورانی متشکل از مگی جیلنهال، یولیا ینچ، دیگو لونا، اولافور الیاسون، دورا بوشوشا فراتی و وانگ‌ کوآنان به ریاست پل ورهوفن برندگان جوایز این دوره برلیناله را برگزیدند.

در این میان کارلا سیمون با فیلم «تابستان ۱۹۹۳» جایزه بهترین فیلم اول جشنواره را از آن خود کرد و جایزه گلسهوته برای مستند بلند به «شکار روح»‌ ساخته رائد انضونی اهدا شد.

در حالی که فیلم «شهر کوچک» ساخته دیگو کاستا آمارانته جایزه خرس نقره‌ای بهترین فیلم کوتاه را از آن خود کرد، جایزه آئودی فیلم کوتاه به فیلم «خیابان مرگ» ساخته کرم حسین اهدا شد و جایزه خرس نقره‌ای فیلم کوتاه هیات داوران به فیلم «خیالبافی در علفزار» ساخته استبان آرانگوئز جولین رسید. 

 

محمد حسین قلی‌پور

نويسنده سينمايى موسس و سردبير "اى من" موسس و سردبير سايت "Filmovies"

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

چهار × 4 =

دکمه بازگشت به بالا