جشنواره ها

اختتامیه سینما حقیقت 95

به گزارش فیلموویز به نقل از خبرگزاری مهر، مراسم اختتامیه دهمین جشنواره «سینماحقیقت» به دبیری سیدمهدی طباطبایی نژاد شامگاه یکشنبه ۲۱ آذرماه در تالار اندیشه حوزه هنری برگزار شد. اجرای این برنامه را محمدرضا شهیدی فرد برعهده داشت.

محمدمهدی طباطبایی نژاد در ابتدای این مراسم ضمن عرض خوشامدگویی به حضار گفت: جشنواره «سینماحقیقت» دومین دهه خود را در حالی برگزار می کند که سینمای مستند منزوی نیست و پویایی زیادی دارد و به عنوان سینمایی جدی مطرح است.

وی افزود: اعتبار سینمای مستند مدیون خلاقیت مستندسازان است. امروز خوشحال هستیم با تمسک به فرمایش حضرت علی(ع) تلاش می کنیم آینه ای از جامعه ایران باشیم. من به آنهایی که برنده می شوند و حتی آنهایی که مستند آنها به جشنواره راه نیافته تبریک می گویم.

معرفی برندگان به قضاوت شبکه مستند، فیلمنت و گروه «هنر و تجربه»

در این بخش از مراسم نوبت به سایت «فیلمنت» رسید که دیپلم افتخار و جایزه هفت میلیونی خود را به مستندهای زنانگی به کارگردانی محسن استادعلی، متهمین دایره‌ بیستم به کارگردانی حسام اسلامی و رییس‌الوزرا به کارگردانی محمدرضا هاشمی تقدیم کرد.

دیپلم افتخار و نشان شبکه مستند تلویزیون به «بزم رزم» به کارگردانی سیدوحید حسینی تعلق گرفت.

جایزه بخش «هنر و تجربه» با تقدیر از مستند «سفر سهراب» ساخته امید عبدالهی به «دیپلماسی شکست ناپذیر آقای نادری» به کارگردانی بهتاش صناعی ها و مریم مقدم و تهیه کنندگی بهتاش صناعی ها تعلق گرفت.

ایوبی: نمی توانیم خیلی از پشت پرده ها را بگوییم

در ادامه مراسم حجت الله ایوبی رییس سازمان سینمایی پشت تیریبون قرار گرفت و گفت: به روزهای هفته وحدت نزدیک می شویم و این ایام را تبریک می گویم. من یادم است همایشی در دانشگاهی بود و علامه ای مولوی شناس به آنجا دعوت شده بود او با حالتی محزون آمد و گفت دخترم فوت شده است چون دعوت شده بودم آمدم حضوری عذرخواهی کنم. من هم عازم سفر هستم ولی آمدم تا از همکارانم به دلیل برگزاری این جشنواره تشکر کنم.

وی افزود: سینمای مستند جای خود را باز کرده و حال باید مشکلات آن را حل کنیم. باید به شما مستندسازان برای پیش بردن سینمای مستند تبریک گفت؛ اگرچه حمایت مالی ما کم است اما باید به طباطبایی نژاد به خاطر پیش بردن آن تبریک گفت.

رییس سازمان سینمایی عنوان کرد: تا چند سال پیش مستندساز بودن اتهام بود اما شما این راه سخت را برگزیدید. این را هم باید بگویم که تا همین چندسال پیش سینماگر بودن هم افتخاری نبود ولی این فضای پر رونق که در سینما ایجاد و ظرفیت اکران دوبرابر شده بخش عمده آن به خاطر حضور سینماگران و تلاشگرانی است که زحمت می کشند تا این رونق به وجود بیاید.

معاون وزیر ارشاد تاکید کرد: پویایی این بخش ها به خاطر شوراهای مختلفی است که ما داریم. ما نمی توانیم خیلی از پشت پرده ها را بگوییم و باید سکوت کنیم اما می بینم همکارانم بسیار تلاش می کنند تا شما رنج کمتری ببرید. این آخرین جشنواره «سینماحقیقت» در دولت «تدبیر و امید» است و هر کسی در دوره بعد می آید باید مشکلات سینمای مستند را بررسی کند.
شما چشم بینا و دستان توانای ملت ایران هستید.

ایوبی خبر آمدن محمدمهدی حیدریان به وزارت ارشاد را تایید کرد

ایوبی همچنین بازگشت محمدمهدی حیدریان را که به تازگی مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی شده است به عرصه هنر تبریک گفت و اشاره کرد: او آمده تا قوت قلب به ما دهد. امیدوارم کارهای خوبی را در فرصت باقی مانده انجام دهیم.

در بخش تجلیل از مستندسازان سینمای کرمان از محمد اسلامی و منوچهر عسگری نسب تجلیل شد. منوچهر عسگری نسب به دلیل کسالت به این مراسم نیامده بود ولی یادداشت وی قرائت شد.

همچنین در حالی که قبلا اعلام شده بود در بخش ویژه «خرد و تجربه» جشنواره «سینماحقیقت» هیات داوری ( مجید خالقی‌سروش، پدرام اکبری، مجید نیک‌روان) نامزدی اعلام نکرده است ولی برندگان این بخش معرفی شدند!

جایزه سوم بخش «خرد و تجربه» به سعید بهلولی برای «سایه های تنهایی»، جایزده دوم این بخش به منوچهر مشیری برای «با زبان خاموش» و جایزه اول این بخش به سعید آلبو عبادی برای «گاهی روی آب» رسید.

پخش موسیقی ادامه بخش مراسم بود.

معرفی برندگان شهید آوینی

در بخش «جایزه شهید آوینی؛ ویژه مدافعان حرم» جایزه به محمد قانع فرد برای «شام آخر» رسید.

تندیس شهید آوینی در بخش مستند کوتاه به محمدمهدی خالقی برای فیلم «پسرم» رسید.

تندیس شهید آوینی در بخش مستند نیمه بلند به محمدتقی رحمتی برای فیلم «ابوالفضل نیستان» رسید.

تندیس شهید آوینی در بخش مستند بلند به آرش لاهوتی برای «آبی کمرنگ» رسید.

جایزه ویژه دبیر در این بخش به محمد علی شعبانی برای «انحصار ورثه» رسید. گفتگوی مهر با کارگردان اثر را در این لینکبخوانید.

تندیس شهید آوینی در بخش مستند نیمه بلند به محمدتقی رحمتی برای فیلم «ابوالفضل نیستان» رسید.

تجلیل از پزشک اتریشی حاضر در مستند «خاطراتی برای تمام فصول»

در اختتامیه دهمین جشنواره «سینما حقیقت» از پروفسور گرهارد فری لینگر پزشک ۹۰ ساله اتریشی که در مستند «خاطراتی برای تمام فصول» ساخته مصطفی رزاق کریمی به عنوان پزشک مجروحان جنگی ایران در جنگ تحمیلی بود، تجلیل شد.

گفتگوی مهر با رزاق کریمی را در این لینک بخوانید.رزاق کریمی کارگردان این اثر با حضور روی سن گفت: زمانی که اولین پرواز به وین آمد یکی از مجروحان جنگی حالش خیلی بد بود که پروفسور او را نجات داد و امروز در این جشنواره او و عده ای از این مجروحان حضور دارند.

همچنین پروفسور گرهارد فری لینگر گفت: افتخار بزرگی است که امشب در اینجا حضور دارم اما نمی دانستم که قرار است از من تقدیر شود.

وی افزود: هر کجا جنگ سخت شیمیایی بود چه ویتنام چه افغانستان چه ایران من به نوعی بودم. من همواره از خدا می پرسم که چه شد این افراد به من رسیدند. خوشبختانه توانستم به بیشتر مجروحان شیمیایی و ترمیمی کمک کنم و امروز از خداوند متشکرم که چند نفر از این مجروحان را که درمان کرده ام می بینم.

این پزشک اتریشی تاکید کرد: من آرزو می کنم جنگ شیمیایی هیچگاه دوباره تکرار نشود. عواقب چنین جنگ هایی طولانی است آنهایی که رفتند، می روند اما آنهایی که می مانند با درد زیاد با آن درگیرند. از خدا بخواهیم که جلوی این جنگ ها گرفته شود و به جای جنگ با هم دوستی داشته باشیم.

رزاق کریمی در ادامه با نقل خاطره ای از زمان ساخت «خاطراتی برای تمام فصول» گفت: به یاد دارم در آن زمان در بیماستان مریضی داشتیم که هم چشم هم بخشی از بدن خود را از دست داده بود، یک روز دیدم در اتاقش نیست که متوجه شدم پروفسور اورا با خود به بالکن برده تا وین را به او نشان دهد. پروفسور گفت او خیلی دلتنگ بود به همین دلیل او را بردم تا شهر را ببیند، سپس آن مریض گفت گاهی نیاز به چشم نیست دست گرم او بر دوش من بود و دلم گرم شد.

رزاق کریمی بیان کرد: پروفسور از سوی دولت خود تهدید شده است اما مردانه ایستاده و حالا در اینجاست.

برگزیدگان بخش بین الملل

پس از پایان این بخش نوبت به معرفی برگزیدگان بخش بین الملل رسید.

لوح تقدیر ویژه هیات داوران به سعیده شریعتی برای «پسین» رسید. وی پس از دریافت جایزه اش گفت: یکی دو سال بود با دوربین به همراه پدرم هر کجا که می رفت می رفتم و سوال های ساده ای از او می پرسیدم. او به من گفت تو هیچوقت فیلمساز نمی شوی و حالا این جایزه را به پدرم تقدیم می کنم.

تندیس بهترین مستند کوتاه به سارا کاسکاس برای «نان و چای» رسید.

تندیس بهترین مستند نیمه بلند به مهدی قنواتی برای «همجا» رسید.

در بخش مستند بلند لوح تقدیر هیات داوران به محسن استادعلی برای «زنانگی» رسید. استاد علی گفت: از زنانی که مرا در ساخت «زنانگی» همراهی کردند تشکر می کنم. این جایزه را به حقیقت های گمشده دهم «سینماحقیقت» مانند آزاده بیزارگیتی، سعید کشاورزی و … تقدیم می کنم.

تندیس جشنواره به عنوان جایزه ویژه هیات داوران به «زیر آفتاب» محصول آلمان، چک و روسیه رسید.

دیپلم افتخار این بخش به آرش لاهوتی برای «آبی کمرنگ» رسید.

وزیر کار به جمع مستندسازان آمد

علی ربیعی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی که در میانه مراسم به این جمع آمد نیز با حضور روی سن گفت: مستند خیلی وقت ها مظلوم واقع می شود و مستندسازان دیده نمی شوند. به عنوان فردی که می خواستم از طریق هنر با جامعه ارتباط بگیریم باید بگویم جامعه مستند می تواند دستاوردهای زیادی برای ما داشته باشد. من همیشه برای فیلم ها و نمایش هایی که با واقعیات جامعه ارتباط برقرار می کنند احترام قایل هستم. یک جامعه نیاز دارد با بخشی از مشکلات خود با کمک مستندها آشنا شود.

وی افزود: برخی از مستندهایی را دیدم که تکان دهنده بودند، جایی که من کار می کنم با رنج و درد مردم سروکار دارد و مستند در این بخش می تواند بسیار کارساز باشد و ما با کارهایی که می کنیم از مستندهایی در زمینه مسایل مبتلابه جامعه حمایت خواهیم کرد.

جوایز بخش مسابقه ملی

جایزه بهترین نویسنده گفتار متن به ناصر حبیبیان برای «کوپریتو» رسید.

جایزه بهترین صدا به آرش قاسمی برای «آونتاژ» و «بزم رزم» رسید.

جایزه بهترین تدوینگر به آرش لاهوتی برای «آبی کمرنگ» رسید.

جایزه بهترین موسیقی متن به صبا ندایی برای «آونتاژ» رسید.

جایزه بهتری تصویربرداری به حجت طاهری برای «پرندگان در سایه» رسید.

جایزه بهترین پژوهشگر به سید وحید حسینی برای «بزم رزم» رسید.

جایزه بهترین مستند کوتاه به مهدی اسدی برای «جمعه قالی» رسید. او پس از دریافت جایزه اش گفت: بسیار خوشحالم و از هیات داوران تشکر می کنم. این جایزه برای من باعث افتخار است و از دوستان و مادر و پسرم تشکر می کنم.

جایزه بهترین کارگردانی مستند نیمه بلند به محمدرضا حافظی برای «راه بی عبور» رسید.

جایزه بهترین کارگردانی مستند بلند به محمد کارت برای «آونتاژ» رسید.­ بخوانید.

محمد کارت بعد از دریافت جایزه اش گفت: برای هیات داوران سال سختی بود. هرگاه در ذهن تجسم می کردم که من برای این بخش جایزه دریافت کنم سختم می شد.

جایزه ویژه دبیر در این بخش به هادی معصوم دوست برای «خوان بی خان» رسید.

جایزه ویژه هیات داوران به محمدرضا وطن دوست برای «ننا» رسید. او پس از دریافت جایزه اش گفت: از عوامل خیلی خوبم تشکر می کنم چون این فیلم به تنهایی ساخته نشده است.
حال امشب ما خوب است اما من فکر می کنم حال زمین خوب نیست و باید کمی به فکر زمین باشیم.

جایزه بهترین فیلم مستند به مهتاب کرامتی و طهورا ابوالقاسمی برای تهیه کنندگی «صفر تا سکو» رسید. کرامتی در سخنانی گفت: خدارا برای موفقیت در اولین قدمم در سینمای مستند شکر می کنم.

این مراسم در ساعت ۱۸:۴۴ تا ۲۱:۱۲ به پایان رسید.

مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی سازمان امور سینمایی، دهمین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم مستند ایران «سینماحقیقت» را طی روزهای ۱۴ تا ۲۱ آذر ماه ۱۳۹۵، با شعار «حقیقت بهترین راهنماست» که از فرمایشات حضرت علی(ع) است در پردیس سینمایی چارسو برگزار کرد.

محمد حسین قلی‌پور

نويسنده سينمايى موسس و سردبير "اى من" موسس و سردبير سايت "Filmovies"

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

3 × پنج =

دکمه بازگشت به بالا