گیشه روز مرگت مبارک

 با نزدیک شدن به تعطیلات هالووین باز هم یک اثر در ژانر وحشت گیشه سینمای آمریکا را تسخیر کرد.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، روز مرگ مبارک (Happy Death Day) عنوان فیلمی در ژانر وحشت است که هفته پیش در آمریکا روی پرده بیش از سه هزار سالن سینما اکران شد و با جلب نظر مخاطبان و فروش ۲۶ میلیون و ۵۰۰ هزار دلاری عنوان پرفروش‌ترین فیلم هفته را از آن خود کرد.

در این فیلم که با بودجه‌ای اندک ساخته شده است، جسیکا روث نقش دختر دانشجویی را بازی می‌کند روز کشته شدنش را بارها و بارها زندگی می‌کند تا سرانجام به هویت قاتل خود پی می‌برد. هزینه تولید این فیلم نزدیک پنج میلیون دلار است.

در ترکیب تماشاگران «روز مرگ مبارک» کفه ترازو به نفع زنان سنگینی می‌کرد. زنان ۵۴ درصد تماشاگران فیلم را تشکیل می‌دادند و بیش از ۶۵ درصد آن‌ها زیر ۲۵ سال سن داشتند. این فیلم ترسناک خارج از آمریکا در ۱۱ کشور دیگر نیز اکران شد و در آن‌ها ۵ میلیون دلار دیگر فروش داشت.

به این ترتیب در نخستین هفته اکران فیلم چیزی بیش از ۶ برابر بودجه‌اش به دست آورده است.  

شروع قدرتمند «روز مرگ مبارک» خبری بد برای فیلم پرهزینه «بلید رانر ۲۰۴۹» بود که پس از فقط یک هفته صدرنشینی را از دست داد و با افت فروش ۵۴ درصد نسبت به هفته نخست اکران در رده دوم پرفروش‌های هفته ایستاد. «بلید رانر» در دومین هفته اکران ۱۵ میلیون و ۱۰۰ هزار دلار فروش داشت که با توجه به بودجه ۱۵۰ دلاری فیلم نوید شکستی تجاری را می‌دهد.

بلید رانر خارج از آمریکا ۲۹ میلیون و ۳۰۰ هزار دلار فروش داشت و آنجا نیز نتوانست رتبه نخست را از آن خود کند و با اختلافی اندک در بازارهای بین‌المللی پس از فیلم هرگز نگو بمیر اثر پر فروش سینمای چین، قرار گرفت. البته «بلید رانر» هنوز در چین و ژاپن اکران نشده است و امید زیادی به فروش خوب در این بازارها دارد.

سومین فیلم پرفروش هفته گذشته در سینمای آمریکا خارجیبود که در سه روز نخست اکران ۱۲ میلیون و ۸۰۰ هزار دلار فروش داشت. «خارجی» محصول مشترک سینمای چین و آمریکا است. این فیلم پیش از این خارج از آمریکا اکران شده و تا این اینجای کار در بازارهای جهانی ۸۸ میلیون دلار کسب کرده است. با در نظر گرفتن بودجه ۳۵ میلیون دلاری فیلم تا اینجای کار می‌توان «خارجی» را در رده فیلم‌های موفق گیشه در نظر گرفت.

در «خارجی» به کارگردانی مارتین کمبل داستان مامور ارتشی بازنشسته‌ای با بازی جکی چان روایت می‌شود که پس از به قتل رسیدن دخترش در یک حمله تروریستی به بازی موش و گربه با ماموری انگلیسی با بازی پیرس برازنان می‌شود. او دنبال یافتن سرنخی از قاتلان دخترش می‌گردد و امیدوار است که با استفاده از این مامور انگلیسی به آن‌‌ها برسد.

با ورود رقبای قدرتمند تازه وارد هفته گذشته فیلم «آن» به رده چهارم جدول پرفروش‌ها سقوط کرد و با فروش شش میلیون و ۱۰۰ هزار دلاری هفته را به پایان رساند.

در این میان فیلم «کوهستان میان ما» با بازی ادریس البا و کیت وینسلت در رده پنجم پرفروش‌های قرار گرفت. این فیلم در دومین هفته اکران با افت فروش ۴۶ درصدی به فروشی برابر با پنج میلیون و ۵۰۰ هزار دلار دست پیدا کرد.

هفته پیش فیلم «خداحافط کریستوفر رابین» به کارگردانی ای‌.ای میلن با بازی دامنال گلیسون و مارگو رابی به صورت محدود در ۹ سینما اکران شد و در این تعداد محدود سینما بیش از ۵۵ هزار دلار بلیت فروخت.

دیگر فیلم گیشه محدود «نفس بکش» به کارگردانی اندی سرکیس بود. این فیلم با بازی اندرو گارفیلد و کلر فوی در چهار سینما بیش از ۲۶ هزار دلار فروش داشت.

ویکتوریا و عبدل فیلم مدعی جایزه‌ای که هفته‌های گذشته در گیشه محدود در حال اکران بود هفته گذشته در ۹۰۰ سینما روی پرده رفت و در سه روز پایانی هفته به فروشی برابر با سه میلیون و ۱۰۰ هزار دلار دست پیدا کرد. به این ترتیب فروش «ویکتوریا و عبدل» در آمریکا از مرز ۱۱ میلیون دلار عبور کرد.  

فروش خوب «ویکتوریا و عبدل» راه فیلم «نبرد جنسیت‌ها» را برای ورود به جدول ۱۰ فیلم پرفروش هفته سد کرد. این فیلم علیرغم در اختیار داشتن بیش از هزار و ۳۰۰ سالن سینما نتوانست بیش از «ویکتوریا و عبدل» به دست آورد.

ردیف

نام فیلم

نام کارگردان

فروش هفتگی در آمریکای شمالی

مجموع فروش در آمریکای شمالی

بودجه

۱

روز مرگ مبارک

کریستوفر لندن

۲۶٫۵

۲۶٫۵

۴٫۸

۲

بلید رانر ۲۰۴۹

نیس ویلنو

۱۵٫۱

۶۰٫۵

۱۵۰

۳

خارجی

مارتین کمبل

۱۲٫۸

۱۲٫۸

۳۵

۴

آن

اندرس موچیتی

۶٫۱

۳۱۴٫۹

۳۵

۵

کوهستانی میان ما

هانی ابو اسد

۵٫۷

۲۰٫۵

۳۵

۶

ساخت آمریکا

دگ لیمن

۵٫۴

۴۰٫۱

۵۰

۷

کینگزمن: حلقه طلایی

متیو وان

۵٫۳

۸۹٫۷

۱۰۴

۸

نینجاگوی لگویی

چارلی بین

۴٫۳

۵۱٫۶

۹

اسب کوچولوی من

جیسون تیسن

۴

۱۵٫۵

۱۰

ویکتوریا و عبدل

استفن فریرز

۳٫۱

۱۱٫۳


قیمت ها به میلیون دلار است.

ترجمه: فرزاد مظفری؛ منبعهالیوودریپورتر

 

 

به این مطلب امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *