پیشتازی پیشتازان فضا

slider21مت دیمن در نقش مامور مرموز سرویس اطلاعاتی آمریکا باز هم رقبا را به راحتی کنار زد و گیشۀ سینمای آمریکا را تسخیر کرد.

به گزارش فیلموویز به نقل از خبرگزاری خبرآنلاین، «جیسن بورن» محصول جدید کمپانی یونیورسال به صورت گسترده در بیش از چهار هزار سالن سینمای آمریکای شمالی اکران شد و در افتتاحیه ۶۰ میلیون دلار فروخت. پیش از این در سال ۲۰۱۲ فیلم «میراث بورن» با بازی جرمی رنر در افتتاحیه تنها ۳۸٫۱ میلیون دلار فروش داشت اما فیلم «اولتیماتوم بورن» که سال ۲۰۰۷ به سینما آمد با بازی مت دیمن در افتتاحیه ۶۹ میلیون دلار فروش داشت.

این فیلم اکشن در کشورهای خارجی نیز فروش بالایی داشت و در بازار سینمای ۵۶ کشور ۵۰ میلیون دلار فروخت تا مجموع فروش جهانی فیلم به ۱۱۰ میلیون دلار برسد. «جیسن بورن» به ترتیب در کره‌جنوبی و انگلستان بیشترین میزان فروش را داشت.

جدیدترین فیلم از سری فیلم‌های بورن با ۱۲۰ میلیون دلار هزینه به کارگردانی پل گرینگرس ساخته شده است. گرینگرس کارگردان «برتری بورن» و «اولتیماتوم بورن» هم بود. بیشتر تماشاگران فیلم مرد بودند و ۶۵ درصد آن‌ها بالای ۳۵ سال داشتند. نیک کارپو مدیر توزیع کمپانی یونیورسال بازگشت مت دیمن و پل گرینگرس را دلیل اصلی فروش بالای فیلم در افتتاحیه می‌داند.

«جیسن بورن» در جلب رضایت تماشاگران نیز موفق بود و از آن‌ها امتیاز A منفی گرفت. آلیسیا ویکاندر، تامی لی‌جونز، وینست کسل و جولیا استایلز دیگر بازیگران فیلم هستند.

در پایان‌هفته‌ای که گذشت یک فیلم نیز برای مخاطبان زن به پرده سینما آمد. «مادران بد» که به صورت گسترده در بیش از سه هزار سالن سینما اکران شد، در افتتاحیه چندان قدرتمند عمل نکرد و با فروشی برابر با ۲۳٫۴ میلیون دلار به کار خود پایان داد. این میزان فروش برای این فیلم کمدی کافی بود که جایگاه سومین فیلم پرفروش هفته سینمای آمریکا را به دست بیاورد. رده دوم پرفروش‌ها را «پیشتازان فضا: ماورا» با فروش ۲۴ میلیون دلاری در اختیار دارد.

در حدود ۸۰ درصد تماشاگران «مادران بد» زن بودند و ۴۸ درصد آن‌ها بالای ۳۴ سال داشتند. این فیلم در مقایسه با کمدی‌هایی مانند «جاسوس» و «افتضاح» که سال گذشته در همین زمان اکران شده بودند، فروش کمتری داشت. البته با در نظر گرفتن بودجه ۲۰ میلیون دلاری ساخت فیلم، این میزان فروش در افتتاحیه از نظر تجاری رضایت‌بخش است.

جان لوکاس و اسکات مور فیلمنامه «مادران بد» را نوشته و کارگردانی فیلم را نیز خودشان برعهده داشته‌اند. فیلم داستان سه مادر پرمشغله با بازی میلا کونیس، کریستن دانست و کاترین هان است. «ماداران بد» نیز از تماشاگران فیلم امتیاز سینمایی A گرفت.

در نهایت فیلم «Nerve» با بازی اما رابرتس و دیو فرانکو در پنج روز نخست نمایش ۱۵ میلیون دلار فروش داشت. فروش پایان هفته این فیلم ۹ میلیون دلار بود. «Nerve» به کارگردانی هنری جوست و آریل شولمن از تماشاگران امتیاز A منفی گرفت. در این فیلم شخصیت‌های اصلی درگیر یک بازی آنلاین ویدیویی به نام «Nerve» می‌شوند که دردسرهای بسیاری برای آن‌ها به وجود می‌آورد. ۶۳ درصد از تماشاگران این فیلم نیز زن بودند و ۷۸ درصد آن‌ها زیر ۲۵ سال داشتند. بودجه ساخت این فیلم کمتر از ۲۰ میلیون دلار بوده است.

در این میان «پیشتازان فضا: ماورا» این هفته از مرز فروش ۱۰۰ میلیون دلار در آمریکای شمالی عبور کرد. فروش جهانی این فیلم تا پایان هفته گذشته به ۱۶۰٫۵ میلیون دلار رسید.

انیمیشن «زندگی پنهان حیوانات خانگی» این پایان هفته ۱۸٫۲ میلیون دلار دیگر در سینماهای آمریکا فروخت. فروش جهانی فیلم ۳۹۵٫۲ میلیون دلار است. البته این انیمیشن برابر «در جستجوی دُری» حرفی برای گفتن ندارد. فروش جهانی «در جستجوی دُری» هم‌اکنون ۸۳۱ میلیون دلار است.

از میان فیلم‌هایی که هفته گذشته اکران شدند، «خاموشی» این هفته با افت فروش ۴۲ درصدی روبه‌رو شد و با ۱۰٫۸ میلیون دلار دومین پایان هفته اکران را به پایان رساند. مجموع فروش فیلم در آمریکای شمالی ۴۲٫۹ میلیون دلار است که با در نظر گرفتن بودجه ۵ میلیون دلاری فیلم بسیار موفقیت‌آمیز است. فروش جهانی فیلم در حال حاضر ۶۳٫۷ میلیون دلار است.

درست در نقطه مقابل «خاموشی» انیمیشن «عصر یخبندان: دورۀ برخورد» قرار داد که این هفته ششمین فیلم پرفروش سینمای آمریکا بود. فروش این فیلم نسبت به هفتۀ اول اکران ۵۱ درصد افت داشت و به ۱۰٫۵ میلیون دلار کاهش یافت. مجموع فروش این فیلم پرهزینه در آمریکای شمالی ۴۲٫۱ میلیون دلار است.

مستند سیاسی «آمریکای هیلاری: تاریخ پنهان حزب دموکرات» این هفته نیز در جمع ۱۰ فیلم پرفروش سینما بود. این فیلم در ۱۰۶۶ سالن سینما ۲٫۴ میلیون دلار دیگر فروخت و مجموع فروش خود را به ۸٫۷ میلیون دلار رساند. این فیلم مستند که نگاهی انتقادی به نامزد دموکرات ریاست‌جمهوری آمریکا دارد، تا اینجای کار پرفروش‌ترین فیلم مستند سال است.

 

ردیف

نام فیلمنام کارگردانتعداد سالن‌های سینماهفته اکرانفروش آخر هفته میلیون دلار

فروش کل در آمریکای شمالی

۱

جیسن بورنپل گرینگرس۴۰۲۶۱۶۰

۶۰

۲

پیشتازان فضا: ماوراجاستین لین۳۹۲۸۲۲۴۱۰۵٫۷

۳

مادران بدجان لوکاس اسکات مور۳۲۱۵۱۲۳٫۴

۲۳٫۴

۴

زندگی پنهان حیوانات خانگی

کریس رئونارد
یاراوچنی

۳۶۷۷۴۱۸٫۲

۲۹۶٫۲

۵

خاموشیدیوید اف سندبرگ۲۸۳۵۲۱۰٫۸۴۲٫۹

۶

عصر یخبندان: دوره برخوردمایک تورمیر۳۹۹۷۲۱۰٫۵

۴۲٫۱

۷شکارچیان روحپل فیگ۳۰۵۲۳۹٫۸

۱۰۶٫۲

۸

Nerveهنری جوست آریل شولمن۲۵۳۸۱۹۱۵٫۱

۹

در جستجوی دُریاندرو استتون۱۷۳۳۷۴٫۲

۴۶۹

۱۰افسانۀ تارزاندیوید یتس۱۵۰۳۵۲٫۴

۱۲۱٫۹

قیمت ها به ملیون دلار است

منبع: هالیوودریپورتر / ۳۱ جولای، ترجمه : فرزاد مظفری

 

به این مطلب امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *