یادداشت

معرفی تکنولوژی کروماکی

فیلم هایی مانند The Avengers: Age of Ultron که در فضای فانتزی می گذرند محبوبیت خاصی برای تماشاگران پیدا کرده اند. فیلم هایی که در دنیایی به جز دنیای روزمره ما میگذرند و به مخاطب سینما اجازه می دهند که ذهن ها را به پرواز در بیاورند و تا هر کجایی که دوست دارند پیش بروند.

محمد باقر کشاورز : همیشه در سینما پیدا کردن لوکیشن یکی از موارد دردسر ساز است ، پیدا کردن یک لوکیشن مناسب که بتواند با فضای فیلم نامه هم خوانی داشته باشد  و به راحتی بشود در آن فیلم برداری کرد کار آسانی نیست. کروماکی تکنیکی است که این مشکل را برای کارگردانان حل کرده.

در سال 1918 اولین بار تکنیک حذف تصویر زمینه پا به عرصه سینما گذاشت و این تکنیک در آن زمان با استفاده از پرده مشکی اجرا شد. کمپانی والت دیسنی برای تلفیق فیلم با انیمیشن های خود، اولین بار در سری قسمت های کمدی آلیس در سال  1920 از همین تکنیک اما با پرده سفید استفاده کرد. کمی بعد، یعنی پس از پیدایش فیلم های رنگی، تکنیک حذف زمینه علمی شد. استفاده از نگاتیوهای پوشیده شده از بلورهای حساس به طیف های رنگی خاص و فرکانس های تعیین شده نور یکی از مهمترین دستاوردهای آقای پترو ولاهوس، پدر تکنیک کروماکی است.این تکنیک موفق ترین تکنیک کروماکی در آن زمان بشمار می رفت و بسیاری از شاهکارهای بزرگ سینمایی مانند بن هور، دزد بغداد و پیر مرد و دریا، نتیجه پیدایش همین تکنیک بوده اند.

اما اگر بخواهیم توضیح ساده تری از تکنیک کروماکی بدهیم باید این طور بیان کنیم که ، در ابتدا بازیگر جلوی پرده آبی یا سبز نقشش را بازی می کند و سپس چند کپی با فیلتر های رنگی آبی ، سبز و قرمز از فیلم تهیه می کنند و  با ترکیب کردن این کپی ها و فیلم تصویری که قرار است در پس زمینه بیافتد  رنگ غالب پس زمینه  حذف می شود و به جای ان تصاویر دلخواه خود قرار میدهد .حالا سوالی که پیش می آید دلیل انتخاب رنگ سبز یا آبی برای پرده پشت بازیگر است. علت اتخاب رنگ آبی و سبز برای کروماکی آن است که این دو رنگ کمترین شباهت را به رنگ پوست انسان دارند. در حال حاظر رنگ سبز برای این تکنیک بیشترین کاربرد را دارد چون اکثر فیلم ها به صورت دیجیتال گرفته می شود که در آن نسبت به رنگ سبز بیشترین حساسیت وجود دارد و این امر باعث می شود بازیگر کاملا از پس زمینه جدا باشد و قالبی هرچه سالم تر از بازیگر به دست می آید ، اما لازم به ذکر است این تکنیک باز هم برای بازیگرانی که چشمان آبی و سبز دارند می تواند درد سر ساز باشد. انتخاب لباسی که رنگش با پس زمینه متفاوت باشد برای بازیگران یک قاعده ی کلی و همیشگی است مگر اینکه کارگردان قصد خاصی داشته باشد ، برای مثال می شود به فیلم هری پاتر اشاره کرد که کارگردان با انتخاب رنگ لباس مشابه با پرده کروماکی شنل نامرئی کننده را خلق کرده.یکی از مهم ترین نکات برای استفاده از این تکنیک این است که باید صحنه طوری با دقت نور پردازی شود که کمترین میزان سایه را داشته باشد ، وجود سایه دامنه کروماکی را بیشتر می کند و این موضوع در مرحله بعد که جدا کردن تصویر بازیگر از پس زمینه است مشکل ساز می شود.

این تکنیک یکی از مهم ترین تکنیک هاییست که به کارگردانان کمک کرده تا دنیاهای جدیدی را نشان مخاطبانشان بدهند ، شاید یکی از مهم ترین کارگردانانی که از این تکنیک استفاده کرده پیتر جکسون در سه گانه ی ارباب حلقه ها باشد. هرچند که پیتر جکسون قسمت زیادی از فیلمش را در لوکیشن های واقعی فیلم برداری کرد اما قسمت قابل توجهی از ارباب حلقه ها با تکنیک کروماکی فیلم برداری شد. یا حتی می شود به فیلم آلیس در سرزمین عجایب به کارگردانی تیم برتون اشاره کرد ، تیم برتون با استفاده از تکنیک کروماکی توانست دنیای عجیبی که آلیس در آن گم می شود را به خوبی نشان مخاطبانش بدهد تمام. اما حال با گذشت سالها از اختراع و اضافه شدن این تکنیک به سینما، می توان گفت که دیگر کروماکی به یکی از پایه ای ترین و پرکاربردترین تکنیک های سینمایی تبدیل شده است، به طوری که سالانه تعداد زیادی فیلم از این تکنیک استفاده می کنند. فیلم هایی که در فضا های فانتزی اتفاق می افتند( هری پاتر ، ارباب حلقه ها، مکس دیوانه …)، فیلم هایی با زمینه های عملی و تخیلی( مریخی، آواتار ، ماه و…) ، فیلم هایی که داستان هایشان در فضا اتفاق می افتد( میان ستاره ای، فرازمینی ها و….)

فیلم جدید از سریع انتقام جویان( The Avengers: Age of Ultron) نیز فیلمی است که در بالاترین سطح از این تکنیک استفاده کرده و توانسته به خوبی فضایی نایاب را به مخاطبانش عرضه کند. این فیلم ابرقهرمانی محصول سال ۲۰۱۵، به کارگردانی و نویسندگیجاس ویدون است که مارول استودیوز تهیه‌کنندگی و والت دیزنی استودیوز موشن پیکچرز توزیع آن را بر عهده داشتند. این فیلم بر پایه کمیک‌بوک‌های مارول کامیکس و مجموعه‌ای با همین نام ساخته شده و دنباله فیلم انتقام‌جویان2012 است. 

منبع: خبرگزاری فرهنگ و هنر

 

محمد حسین قلی‌پور

نويسنده سينمايى موسس و سردبير "اى من" موسس و سردبير سايت "Filmovies"

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شش + 10 =

دکمه بازگشت به بالا