شکست سیاره میمون ها

هالیوود همچنان با کمبود ایده‌های تازه و اصیل روبه‌رو است و هر از چندی به تماشای ناکامی یک دنباله سینمایی می‌نشیند. این بار نوبت به «جنگ برای سیاره میمون‌ها» رسیده است.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، هفته پیش پرفروش‌ترین فیلم در حال اکران سینمای آمریکا، «جنگ برای سیاره میمون‌ها» به کارگردانی مت ریوس بود. این فیلم با فروش ۵۶ میلیون و ۵۰۰ هزار دلاری در بیش از چهار هزار سالن سینما، «مرد عنکبوتی» را از صدر جدول پرفروش‌ها پایین کشید.

هر چند که «جنگ برای سیاره میمون‌ها» از نبرد با «مرد عنکبوتی» سربلند بیرون آمد اما باز هم در مقایسه با قسمت پیشین این سری فیلم‌ها در افتتاحیه ۲۲ درصد کمتر بلیت فروخت. قسمت پیشین این سری فیلم‌ها با نام «طلوع سیاره میمون‌ها» سال ۲۰۱۴ افتتاحیه‌ای ۷۲ میلیون دلاری را تجربه کرد. شاید همین افت فروش دلیل کمپانی فاکس برای پایان دادن به ساخت دنباله «سیاره‌ میمون‌ها» باشد.

ساخت «جنگ برای سیاره میمون‌ها» ۱۵۰ میلیون دلار هزینه روی دست سرمایه‌گذاران گذاشته و در حال حاضر علاوه بر آمریکا در ۶۲ کشور دیگر در حال اکران است. فروش سه روز نخست اکران فیلم در این کشورها اندکی بیش از ۴۶ میلیون دلار بود. به این ترتیب مجموع فروش جهانی «نبرد برای سیاره میمون‌ها» در هفته نخست اکران به ۱۰۲ میلیون و ۵۰۰ هزار دلار رسید.

در این قسمت از فیلم «سیاره میمون‌ها» سزار و گروه میمون‌ها در تلاش هستند تا از جنگ با انسان‌ها و بی‌رحمی انسانی بی‌رحم با بازی وودی هرلسون جان سالم به در برند. با دیدن نمره ۹۴ درصدی فیلم در وب‌سایت سینمایی راتن تومیتوز مشخص می‌شود که منتقدان سینمایی فیلم را پسندیده‌اند.

در ترکیب تماشاگران فیلم «جنگ برای سیاره میمون‌ها» کفه ترازو به سمت مردان سنگینی می‌کند. ۵۷ درصد تماشاگران فیلم مرد بودند و ۶۵ درصد آن‌ها بالای ۲۵ سال سن داشتند.

«مرد عنکبوتی: بازگشت به خانه» در دومین هفته اکران افت فروش ۴۳ درصدی روبه‌رو شد و در سه روز پایانی هفته بیش از ۴۵ میلیون دلار فروش داشت. فروش فیلم در بازارهای بین‌المللی بسیار بهتر بود و به ۷۲ میلیون و ۳۰۰ هزار دلار رسید. فروش جهانی فیلم در حال حاضر به ۴۶۹ میلیون و ۴۰۰ هزار دلار رسیده است. باید در نظر داشت که «مرد عنکبوتی: بازگشت به خانه» در برخی از بزرگترین بازارهای سینمای جهان از جمله چین، ژاپن و اسپانیا اکران نشده است. این فیلم با پشت سر گذاشتن انیمیشن «من نفرت‌انگیز ۳» عنوان پرفروش‌ترین فیلم در بازارهای بین‌المللی را از آن خود کرد.

هفته پیش فیلم اکران فیلم «بر فراز آرزو» نیز آغاز شد. این فیلم ترسناک ماورالطبیعی با فروش ۵ میلیون و ۵۰۰ هزار دلاری افتتاحیه هفتمین فیلم پرفروش بود. جویی کینگ، رایان فیلیپ و الیزابت رام در «بر فراز آرزو» داستان دختری جوان را به تصویر می‌کشند که از پدرش جعبه آهنگ جادویی هدیه می‌گیرد. او با استفاده از این هدیه می‌تواند آرزوهای خود را برآورده کند که عواقب ترسناکی دارد.

تعداد سینماهای محل اکران فیلم «بیمار بزرگ» به کارگردانی مایکل شوالتر هفته گذشته به بیش از دو هزار سالن افزایش پیدا کرد و به این ترتیب فروش آن به هفت میلیون و ۶۰۰ هزار دلار رسید.

در این میان انیمیشن «من نفرت‌انگیز ۳» در سومین هفته اکران علیرغم در اختیار داشتن بیش از چهار هزار سالن سینما به فروش ۱۸ میلیون و ۹۰۰ هزار دلاری دست پیدا کرد. انیمیشن تازه یونیورسال در بازارهای بین‌المللی عملکرد بهتری داشت و با فروش ۷۱ میلیون دلاری هفته را به پایان رساند. فروش جهانی «من نفرت‌انگیز ۳» به بیش از نیم میلیارد دلار رسیده است.

تریلر «راننده بیبی» با بازی کوین اسپیسی چهارمین فیلم پرفروش سینمای آمریکا در هفته گذشته بود. «راننده بیبی»‌ که در سه روز آخر هفته ۸ میلیون و ۸۰۰ هزار دلار فروش داشت با تحسین منتقدان سینما روبه‌رو شده است.

ششمین فیلم پرفروش سینمای آمریکا «زن شگفت‌انگیز»‌ به کارگردانی پتی جنکینز بود. این فیلم ابرقهرمانی در هفتمین هفته اکران ۶ میلیون و ۹۰۰ هزار دلار فروخت. فروش فیلم در آمریکا به ۳۸۰ میلیون و ۷۰۰ هزار دلار رسیده است و راه چندانی برای پشت سر گذاشتن رکورد فروش آخرین فیلم «هری پاتر» ندارد. «زن شگفت‌انگیز» با پشت سر گذاشتن «هری پاتر» پس از «شوالیه تاریکی» و «شوالیه تاریکی برمی‌خیزد» سومین فیلم پرفروش تاریخ کمپانی برادران وارنر در آمریکا می‌شود.

ردیفنام فیلمنام کارگردانفروش آخر هفتهفروش کل در آمریکای شمالی 

بودجه

۱جنگ برای سیاره میمون‌هامت ریوس۵۶.۵۵۶.۵۱۵۰
۲مرد عنکبوتی: بازگشت به خانهجان واتس۴۵.۵۲۰۸.۳۱۷۵
۳من نفرت‌انگیز ۳پی یر کافین
کایل بالدا
۱۸.۹۱۸۸۸۰
۴راننده بیبیادگار رایت۸.۸۷۳.۸۳۴
۵بیمار بزرگمایکل شوالتر۷.۶۱۶
۶زن شگفت‌انگیزپتی جنکینز۶.۹۳۸۰.۷۱۴۹
۷بر فراز آرزوها۵.۶۵.۶۱۲
۸ماشین‌ها ۳برایان فی۳.۲۱۴۰
۹تبدیل‌شوندگان: آخرین شوالیهمایکل بی۲.۸۱۲۴.۹۲۱۷
۱۰خانهویل فارل۱.۸۲۳.۱

ترجمه: فرزاد مظفری٬ منبع: هالیوودریپورتر/ ۱۶ جولای

 

به این مطلب امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *