شکست سکوت

شکست تجاری فیلم‌هایی مانند «سکوت» مارتین اسکورسیزی و «در شب زندگی کن» بن افلک ویژگی اصلی گیشه سینمای آمریکا در هفته گذشته بود.

به گزارش فیلموویز به نقل از خبرگزاری خبرآنلاین، هفته گذشته فیلم «چهره‌های پنهان» پرفروش‌ترین فیلم گیشه سینمای آمریکا بود. در این فیلم تاراجی پی.هنسن، اوکتاویا اسپنسر و جنل مونی نقش سه زن ریاضیدان سیاه‌پوست را بازی کرده‌اند که در رقابت فضایی دوران جنگ سرد خدمات بسیاری برای ناسا انجام دادند.

فیلم «چهره‌های پنهان» در سه روز تعطیلات پایان هفته ۲۰ میلیون و ۵۰۰ هزار دلار بلیت فروخت. این فیلم هم اکنون در بیش از سه هزار سالن سینمای آمریکای شمالی در حال اکران است. این دومین هفته صدرنشینی «چهره‌های پنهان» در گیشه سینمای آمریکا است.

هر چه عملکرد «چهره‌های پنهان» خوب بود، در نقطه مقابل «در شب زندگی کن» به کارگردانی بن افلک حتی به جمع ۱۰ فیلم پرفروش هفته نیز راه نیافت. این فیلم که به صورت گسترده در نزدیک به سه هزار سالن سینما اکران شد، کمتر از شش میلیون دلار فروخت که برای افلک و کمپانی برادران وارنر خبر ناامید کننده‌ای است. این فیلم گانگستری تاریخی با بودجه ۶۵ میلیون دلاری ساخته شده است. اگر هزینه‌های جانبی و مالیات را نیز به این مبلغ اضافه کنیم سرمایه‌گذاران برای ساخت فیلم ۹۰ میلیون دلار هزینه کرده‌اند.

بدون شک یکی از مهم‌ترین دلایل فروش پایین «در شب زندگی کن» نقدهای منفی درباره فیلم بود. در سایر کشورها نیز فروش فیلم از حد انتظار پایین‌تر است. فروش افتتاحیه این فیلم در ۲۸ کشور به زحمت بیشتر از سه میلیون دلار شد.

درباره فیلم «سکوت» به کارگردانی مارتین اسکورسیزی اوضاع فروش به مراتب بدتر است. تعداد سینماهای محل نمایش این فیلم در پایان هفته گذشته به بیش از ۷۰۰ سینما افزایش یافت، اما این درام تاریخی حماسی در نهایت در سه روز پایانی هفته به فروشی برابر با یک میلیون و ۹۰۰ هزار دلار بسنده کرد. این فیلم با سرمایه‌گذاری بخش مستقل سینما ساخته شده است و کمپانی پارامونت اکران آن را برعهده دارد. سرمایه‌گذاران علیرغم فروش ناامیدکننده فیلم در آمریکای شمالی، به فروش خوب فیلم در دیگر کشورها چشم دوخته‌اند.

دومین فیلم پرفروش سینمای آمریکا در هفته گذشته موزیکال «لالا لند» بود. «لالا لند» چندی پیش در مراسم اهدای جوایز گلدن گلوب تاریخ ساز شد و با هفت جایزه رکوردی تازه در این رویداد سینمایی به جا گذاشت. در هفتادوچهارمین دوره جوایز گلدن گلوب دیمین شزل جوایز بهترین فیلمنامه و بهترین کارگردانی و رایان گاسلینگ و اما استون به ترتیب جوایز بهترین بازیگر مرد و زن یک فیلم موزیکال یا کمدی را از آن خود کردند.

این فیلم که در ۱۸۴۸ سالن سینما در حال اکران است، تا کنون در آمریکا بیش از ۷۰ میلیون دلار فروش داشته است. «لالا لند» در کشورهای دیگر هم فروش خوبی داشت. این فیلم هفته گذشته در ۵۰ بازار سینمایی خارج از آمریکا ۱۷ میلیون و ۸۰۰ هزار دلار فروخت. مجموع فروش خارجی «لالا لند» در کشورهای خارجی بیش از ۵۴ میلیون دلار است.

در این میان انیمیشن «آواز» با فروشی برابر با ۱۳ میلیون و ۸۰۰ هزار دلار در سه روز پایانی هفته سومین فیلم پرفروش سینمای آمریکا بود. فروش این انیمیشن در کشورهای خارجی تقریبا برابر فروش آن در سینماهای آمریکای شمالی و برابر با ۱۳ میلیون و ۲۰۰ هزار دلار بود. فروش جهانی «آواز» در سراسر جهان از مرز ۴۰۰ میلیون دلار گذشته است.

تازه‌ترین اثر از دنیای «جنگ ستارگان» هفته گذشته در رده چهارم پرفروش‌های آمریکا قرار گرفت. «روگ وان: داستانی از جنگ ستارگان» در سه روز به فروشی برابر با ۱۳ میلیون و ۷۰۰ هزار دلار دست پیدا کرد. فروش جهانی این فیلم در حال حاضر به مرز یک میلیارد دلار نزدیک شده است که ۴۹۸ میلیون دلار آن حاصل بلیت‌فروشی در سینماهای آمریکای شمالی است.   

در تضاد با فروش ناامیدکننده فیلم‌های مشهور، تریلر ترسناک «بای بای من» فراتر از انتظار ظاهر شد و با فروشی برابر با ۱۳ میلیون و ۴۰۰ هزار دلار پنجمین فیلم پرفروش سینمای آمریکا بود. این فیلم با هزینه اندک ۷ میلیون و ۴۰۰ هزار دلاری ساخته شده است.

درام «روز میهن‌پرستان» به کارگردانی پیتر برگ در سه روز تعطیلات پایان هفته ۱۲ میلیون دلار فروخت و در جایگاه ششم پرفروش‌ها ایستاد. این فیلم با بازی مارک والبرگ پس از کریسمس به صورت محدود در چند سینما اکران شد و مورد پسند تماشاگران قرار گرفت.

فیلم‌های «وانت هیولا» و «بی‌خواب» هم درست همانند «بای بای من» در گیشه فراتر از انتظار ظاهر شدند و به ترتیب با فروش‌هایی برابر با ۱۰ میلیون و ۵۰۰ هزار دلار و هشت میلیون و ۵۰۰ هزار دلار در رده‌های هفتم و هشتم جدول پرفروش‌ترین فیلم‌ها ایستادند.

بردن جایزه بهترین فیلم درام گلدن گلوب سبب افزایش فروش فیلم «مهتاب» به کارگردانی بری جنکینز شد. این فیلم در سیزدهمین هفته اکران در ۵۸۲ سینما نمایش داده شد و به فروشی برابر با یک میلیون و ۴۰۰ هزار دلار دست یافت.

ردیفنام فیلمنام کارگردانهفته اکرانفروش آخر هفتهفروش کل در آمریکای شمالیبودجه
۱چهره‌های پنهانتئودور ملفی۴۲۰.۴۵۴.۸۲۵
۲لالا لنددیمین شزل۶۱۴.۵۷۴۳۰
۳آوازگارث جنیننگ۴۱۳.۸۲۳۳۷۵
۴روگ وان: داستانی از جنگ ستارگانجرج لوکاس۵۱۳.۷۴۹۸.۸۲۰۰
۵بای بای مناستیسی تیتل۱۱۳.۴۱۳.۴۷.۴
۶روز میهن‌پرستانپیتر برگ۴۱۲۱۲.۹۴۵
۷وانت هیولا۱۱۰.۵۱۰.۵۱۲۵
۸بی‌خواب۱۸.۵۸.۵۳۰
۹جهان زیرین: جنگ‌ها خونینآنا فورستر۲۵.۸۲۳.۹۳۵
۱۰مسافرانمورتن تیلدام۴۵.۶۹۰۱۱۰

قیمت ها به ملیون دلار است 

منبعهالیوودریپورتر / ۱۵ ژانویه، ترجمه: فرزاد مظفری

 

به این مطلب امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *