اخبار سینماییتازه ها

حاشیه های جشن بی حاشیه

کمال تبریزی به فکر راه‌اندازی یک گروه تخصصی و ثابت برای داوری فیلم ها در جشن های آینده خانه سینما است؛ گروهی که فیلم‌ها را هنگام اکران ببینند تا معیار اصلی جشن اکران فیلم‌ها در سینما باشد.

کمال تبریزی با اشاره به قول و قراری که با مدیرعامل خانه سینما برای تخصصی شدن داوری های جشن گذاشته است، گفت: قرار شد از فردای پایان جشن، یک دبیرخانه‌ دائمی تاسیس و یک گروه معتبر را به عنوان هیات رییسه‌ انتخاب کنیم که اعضای این جمع  با کمک صنوف، بهترین‌ها را انتخاب کنند و البته در طول سال همه‌ فیلم‌ها را ببینند.

این کارگردان و دبیر جشن خانه سینما تعداد فیلم‌های هنر و تجربه را که امسال طبق مقررات داوری شدند، 25 فیلم معرفی و اضافه کرد:  امسال  25 فیلم هنر و تجربه را که پروانه‌ سینمایی داشتند داوری کردیم و تنها تعداد 11 فیلم از این قضاوت خارج ماندند، بنابراین می‌توانیم بگوییم از مجموعه‌ 36 فیلم هنرو تجربه، 25 فیلم در چرخه‌ رقابت بود. پس این امکان می‌تواند قابل قبول باشد که با نوعی تساهل و تسامح  تمام فیلم‌های هنر و تجربه را  با شرط اکران سینمایی در چرخه داوری قرار دهیم.

او در ادامه گفت: بنابراین بهتر است هر چه زودتر اعضای این جمع داوری را انتخاب و هر چه زودتر برای آن‌ها کارت مخصوص دیدن فیلم‌ها در سالن‌های نمایش را صادر و به آن‌ها تاکید و گوشزد کنیم تا وظیفه و مسوولیت دیدن فیلم‌ها را برعهده بگیرند که  در طول سال همه‌ فیلم‌ها دیده شوند و در دفترچه‌هایی که به آن‌ها داده می‌شود، نکات و یادداشت‌هایشان را بنویسند و زمان برگزاری جشن، دیگر نمایش فیلم نداشته باشیم. واقعا باید داوران این احساس مسوولیت را داشته باشند که در طول سال، برای همه فیلم‌ها یک روز و ساعت را اختصاص دهند و  یادداشت‌های لازم را بردارند و بدانند به کدام فیلم رای ‌خواهند داد، بنابراین در سال آینده خواهیم توانست بدون نمایش فیلم،  رای همه داوران را تجمیع کنیم.

او با اشاره به نامزدهای بخش های مختلف این دوره از جشن خانه سینما اظهار کرد: خیلی از برندگان با اختلاف 2، 4 و 5 رای برگزیده شدند، یعنی برای مثال، رقیب دوم 40 رای آورده و برنده 43 رای آورده بود. بنابراین  آرا خیلی به هم نزدیک بودند و نکته مهمی که اینجا اهمیت دارد این است که همه داورانی که انتخاب می‌شوند برای اینکه رای بدهند باید بدانند رای‌خود را باید با قضاوت دقیق و عادلانه بدهند چون رای‌شان بسیار تاثیرگذار است.  اصلا نباید گفت من یک رای هستم و چه فرقی می‌کند! واقعا تاثیر دارد حداقل در داوری نهایی تاثیر بسیار دارد. داوران باید برای رایی‌ که می‌دهند ارزش کافی قائل باشند برای اینکه یک رای می‌تواند یک جایزه را جابه‌جا کند.

دبیر هجدهمین جشن خانه سینما در پایان با ابراز امیدواری از اینکه جشن امسال حاشیه‌های غیرسینمایی هم  با توجه به نوع برگزاری جشن نداشته باشد اضافه کرد:‌ به دلیل حضور پرتعداد مردم و حضور خانواده‌ محترم شهدا در جشن امسال و همچنین همکاری صمیمانه نهادهایی مثل وزارت امور خارجه و شخص آقای دکتر ظریف امیدوارم دچار حاشیه نشویم. به نظرم جشن سینما در اندازه و قد و قواره‌ای برگزار شد که  انتقادهای به اصطلاح حاشیه‌ساز از بی‌انصافی‌ها خواهد بود.

برچسب ها
نمایش بیشتر

محمد حسین قلی‌پور

نويسنده سينمايى موسس و سردبير "اى من" موسس و سردبير سايت "Filmovies"

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن