بحران در گیشه

فروش سینمای آمریکا در پایان هفته منتهی به روز کارگر به پایین‌ترین حد در این بازه زمانی در دو دهه گذشته رسید.

به گزارش فیلموویز به نقل از خبرگزاری خبرآنلاین، مجموع فروش تمام فیلم‌های روی پرده آمریکا این هفته بین ۹۰ تا ۱۰۰ میلیون دلار بود که از فروش مدت مشابه در سال گذشته ۲۲ درصد کمتر است.

البته یکی از دلایل فروش پایین هفته، اکران نشدن فیلم‌های تازه در سینمای آمریکا بود که بر رکورد گیشه تاثیر به سزایی داشت. به باور بسیاری روند کند فروش فیلم‌ها در سال ۲۰۱۷ در ۲۵ سال گذشته بی‌سابقه بوده است.

در این میان «محافظ آدمکش» با بازی رایان رینولدز و ساموئل ال.جکسون با استفاده خلاء ایجاد شده به دلیل اکران نشدن فیلم‌های تازه در سومین هفته اکران نیز به اندازه هفته پیش از آن فروش داشت و با فروش ۱۰ میلیون و ۳۰۰ هزار دلاری در سه روز تعطیلات پایان هفته پرفروش‌ترین اثر سینمای آمریکا شد.

“آنابل: خلقت” در موردی مشابه از همین فضا بهره برد و در سه روز هفت میلیون و ۴۰۰ هزار دلار فروش داشت که تقریبا با فروش هفته گذشته آن برابری می‌کرد.

در این بازار کساد فیلم تازه استیون سودربرگ با عنوان «لوگان خوش‌شانس» در سومین هفته اکران تیر خلاص را به امید تهیه‌کنندگان زد و ثبت فروش چهار میلیون و ۴۰۰ هزار دلاری مجموع فروش خود در آمریکای شمالی را به رقم ناامیدکننده ۲۱ میلیون دلار رساند.

شاید تنها خبر امیدوارکننده برای سینمای آمریکا فروش خوب «دانکرک» در بازارهای بین‌المللی بود که با توجه به داستان جنگی فیلم می‌توان اعتبار فروش بالای آن را به نام کریستوفر نولان زد. «دانکرک» هفته گذشته در چین اکران شد و در افتتاحیه بیش از ۳۰ میلیون دلار فروش داشت.

در آمریکا «دانکرک» ششمین اثر پرفروش بود و در سه روز پایانی هفته چهار میلیون و ۱۰۰ هزار دلار فروش داشت. فیلم تازه کریستوفر نولان تا اینجای کار در سراسر جهان به بیش از ۴۵۸ میلیون دلار رسیده است.

کمپانی «هاروی واینستاین» هفته گذشته چند اثر در میان پرفروش‌های سینمای آمریکا داشت که در میان آن‌ها تریلر جنایی «رودخانه ویند» با فروش پنج میلیون و ۹۰۰ هزار دلاری موفق‌ترین بود. البته انیمیشن «پریدن» نیز با فروش چهار میلیون و ۹۰۰ هزار دلاری عملکرد نسبتا خوبی داشت و پس از «رودخانه ویند» در رده چهارم پرفروش‌ها ایستاد.

در غیاب اکران‌های پر سروصدا و گسترده فیلم «تب گل لاله» با بازی آلیشیا ویکاندر پس از مدت‌ها تاخیر روی پرده ۷۶۵ سالن سینما رفت و در آغاز با فروش یک میلیون و ۲۰۰ هزار دلاری جایی در میان ۱۰ فیلم پرفروش پیدا نکرد.

یکی از مهم‌ترین رویدادهای هفته بی‌رونق گیشه‌های سینما در آمریکا، اکران دوباره فیلم «برخورد نزدیک از نوع سوم» در چهلمین سالگرد اکران آن بود که البته با فروش دو میلیون و ۳۰۰ هزار دلاری در ۹۰۱ سالن سینما نشان داد که هنوز هم می‌تواند تماشاگران را به سینما بکشاند.

از آغاز سال ۲۰۱۷ تا کنون میزان فروش فیلم‌ها در گیشه سینماهای آمریکای شمالی در مجموع به ۳ میلیارد و ۸۰۰ میلیون دلار رسیده است که نسبت به مدت مشابه در سال قبل ۱۵ درصد کمتر است. کاهش فروش آمریکا در مقابل افزایش ۴ درصدی فروش فیلم‌های سینمایی این کشور در بازارهای بین‌المللی رخ داده است که البته بخش عمده آن مرهون فروش بسیار خوب فیلم‌ها در چین؛ دومین بازار بزرگ سینمای جهان است.

انتظار می‌رود که سینمای آمریکا هفته آینده با اکران فیلم «آن / It»؛ اقتباس سینمایی از اثر مشهور استیون کینگ رونق گیرد. بر اساس پیش‌بینی‌ها این فیلم در ژانر وحشت در افتتاحیه بین ۶۰ تا ۶۵ میلیون دلار فروش خواهد داشت.

ردیفنام فیلمنام کارگردانفروش در آمریکای شمالیمجموع فروش در آمریکای شمالیبودجه
۱محافظ آدمکشپتریک هوگس  ۱۰٫۳۵۴٫۹۳۰
۲آنابل: خلقتدیوید اف سندبرگ۷٫۳۸۹۱۵
۳رودخانه ویندتیلور شریدن۵٫۹۱۸٫۳۱۱
۴پریدن۴٫۹۱۱٫۴
۵لوگان خوش‌شانساستیون سودربرگ۴٫۴۲۱٫۵۲۹
۶دانکرککریستوفر نولان۴٫۱۱۷۸٫۸۱۰۰
۷مرد عنکبوتی: بازگشت به خانهجان واتس      ۳٫۷۳۲۴٫۴۱۷۵
۸فیلم ایموجیتونی لئوندیس۲٫۵۸۰٫۳۵۰
۹من نفرت‌انگیزپی یر کافین

کایل بالدا

۲٫۴۲۵۷٫۹۸۰
۱۰سفر دخترانمالکوم دی‌.لی۲٫۳۱۱۱٫۶۱۹
 

ترجمه: فرزاد مظفری

منبعهالیوودریپورتر / ۳ سپتامبر

 

به این مطلب امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *