اخبار سینماییتازه ها

اگر کیارستمی معمار بود


image4اگر عباس کیارستمی معمار می‌شد…!

روایت فدریکو بابینا از شهر کارگردانان سینما

فدریکو بابینا  مجموعه ای از پوسترهایی با نام  “ARCHIDIRECTOR”  را به اشتراک گذاشته که به تعدادی از کارگردانان شاخص سینمای جهان اختصاص دارد. این پوسترها تجسم فدریکو بابینا از شهری خیالی، حاصل طراحی سینماگران نامدار جهان است. بابینا با این مجموعه در حقیقت نشان می‌دهد که اگر کارگردانان مطرح سینمای جهان معمار بودند، با چه سبک و سیاقی طراحی می‌کردند. او معتقد است کارگردانان در حقیقت معماران سینما هستند و سکانس‌های فیلم‌ها معماری، فیلم‌نامه‌ها ساختمان و ساکنان آن‌ها همان کاراکترهای فیلم‌ها هستند.
در این مجموعه ساختمان‌هایی که بیست‌وهفت کارگردان مطرح سینمای جهان می‌توانستندطراحی کرده‌ باشند، البته از دیدگاه بابینا به تصویر کشیده شده‌اند. از چارلی چاپلین و آلفرد هیچکاک و جرج لوکاس گرفته تا ویم وندرس و جیم جارموش، یعنی از سال‌های آغازین حیات سینما تا سینمای مدرن، نمایندگانی در این فهرست حضور دارند و بابینا با درنظرگرفتن مؤلفه‌های فیلم‌سازی هریک از این‌ها، مجموعه‌ای را که پیش رویتان است خلق کرده. حضور عباس کیارستمی در این فهرست هم نکته جالب‌توجهی است.
عباس کیارستمی به‌عنوان کارگردانی که در طول دوره فیلم‌سازی‌اش به افتخارات زیادی ازجمله دریافت نخل طلای جشنواره کن نائل شده، یکی از کارگردان‌های موردنظر بابینا در این مجموعه است. به نظر می‌رسد، بابینا در این طرح نمایی مشهور از فیلم “خانه دوست کجاست” را به‌عنوان یکی از المان‌های شاخص سینمای کیارستمی در راه‌پله ساختمان بازنمایی کرده است.

برچسب ها
نمایش بیشتر

محمد حسین قلی‌پور

نويسنده سينمايى موسس و سردبير "اى من" موسس و سردبير سايت "Filmovies"

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن